Sprawdzian szóstoklasistów oceniony.

Było trochę lepiej niż w latach poprzednich. Średni wynik to 25,3 pkt na 40 możliwych do zdobycia. Najlepiej pisali uczniowie podstawówek z dużych miast woj. mazowieckiego i małopolskiego, ich średni wynik to ok. 30 pkt. W samej Warszawie 29,6 pkt. Wyniki podane przez CKE potwierdzają słabość kształcenia w szkołach na wsi, gdzie średni wynik to 24,5. Socjolog prof. Ireneusz Białecki z UW tłumaczy to nie tyle gorszą kadrą nauczycielską w wiejskich szkołach, co brakiem wcześniejszej u tych dzieci edukacji przedszkolnej. Według badań Fundacji Rozwoju Rodziny 2 lata temu jedynie 13% wiejskich dzieci chodziło do przedszkoli.

Raport o wynikach egzaminu dostępny na stroniewww.cke.edu.pl

Źródło: „Gazeta Wyborcza” (Marco)