Najlepsze i mniej najlepsze uczelnie

Najlepszą uczelnią w Polsce ponownie został Uniwersytet Warszawski, wynika z rankingu szkół wyższych, ogłoszonego przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”. O pozycji uczelni w rankingu zdecydowały, podobnie jak w poprzednich latach: prestiż, jakim cieszy się w środowisku naukowców i pracodawców, kwalifikacje i dorobek nauczycieli akademickich, warunki nauki oraz – z większą wagą, niż w poprzednich rankingach tych autorów – tzw. umiędzynarodowienie studiów.
Właśnie pod tym względem Uniwersytet Warszawski wypadł znakomicie – około tysiąca jego studentów wyjeżdża co roku na semestr lub na rok na zagraniczne uczelnie, a na UW studiuje ponad 1300 cudzoziemców.

W trójce najlepszych uczelni akademickich debiutuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania, który wyparł Politechnikę Warszawską (spadła na piątą pozycję). Drugie miejsce w rankingu, tak jak rok temu, zajął Uniwersytet Jagielloński.

Liderem wśród niepublicznych uczelni magisterskich jest niezmiennie Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

„Rzeczpospolita” publikuje cztery tabele rankingu, a w nich: 86 uczelni akademickich, które już mają prawo do nadawania tytułu doktora, 86 niepublicznych uczelni magisterskich, 83 niepubliczne oraz 20 państwowe wyższe szkoły zawodowe, kształcące licencjatów i inżynierów. Wymieniono najlepsze uniwersytety, politechniki, uczelnie ekonomiczne, pedagogiczne, medyczne, rolnicze oraz akademie wychowania fizycznego.

Źródło: PERSPEKTYWY

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij