Egzamin na uczelnie, nie na wydział – propozycja rektorów.

24 marca w Warszawie obradowała Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i zaproponowała, by maturzyści zdawali egzamin na wybraną uczelnię i dopiero po roku decydowali o kierunku dalszych studiów. Średnia ocen uzyskanych po roku nauki zadecydawałaby, czy zostaną przyjęci na wybrany kierunek. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Uczelnie chcą, by reforma była wprowadzana stopniowo. Być może początkowo wprowadzone bedą egzaminy nie na uczelnię, ale na grupy wydziałów: ścisłych, humanistycznych, przyrodniczych, społecznych. Byłby to ukłon w stronę niezdecydowanych maturzystów, którzy często wahają się pomiędzy podobnymi kierunkami. Dzięki takiemu systemowi rekrutacji mieliby szansę na świadomy i trafny wybór przyszłego zawodu.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” (MoZa)