Czy matematyka bedzie przedmiotem matury obowiązkowej?

Ponad stu rektorów zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich domaga się przywrócenia matematyki na maturze. Rektorzy chcą, by przedmiot ten obowiązkowo zdawali uczniowie, którzy we wrześniu zaczną naukę w liceach i technikach. Obowiązywałaby więc w 2009 roku.
Uczelnie argumentują, że jeśli nie zmienią się zasady egzaminu maturalnego już niedługo zabraknie nam osób, które będą w stanie studiować nauki techniczne wspierające przemysł, rozwój gospodarki. Już teraz uczelnie techniczne borykają się z brakiem kandydatów na najtrudniejszych kierunkach. Studia techniczne i związane z naukami ścisłymi wybiera mniej niż jedna piąta studentów, reszta oblega kierunki humanistyczne albo pedagogiczne.

Minister Edukacji prof. Michał Seweryński uważa, że matematyka na maturze powinna być, ale należałoby zróżnicować wymagania na egzaminie dojrzałości w zależności od typu szkoły i wybranej specjalizacji. Decyzje jeszcze jednak nie zapadły.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 14.11.2005

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij