Można odwołać się od świadectwa

W tym roku po raz pierwszy można reklamować oceny na świadectwie.
Ci, którzy nie będą zadowoleni ze swoich stopni, mogą się od nich odwołać. Takie prawo dał im na początku tego roku szkolnego minister edukacji. Oceny mogą kwestionować wtedy, gdy została wystawiona niezgodnie z procedurami.

W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa należy złożyć pisemne odwołanie u dyrektora szkoły. Musi być rozpatrzone w ciągu trzech. Jeżeli dyrektor uzna, że jest zasadne, powołuje komisję, która orzeka, czy ocena została wystawiona prawidłowo. Jeśli uzna, że nie – uczeń ma prawo do egzaminu sprawdzającego. (Dotyczy to także ocen z zachowania, ale tu komisja głosuje, jaka powinna być).

W związku z nowym prawem jesienią w statucie szkoły wprowadzono zmiany. Wszystkie oceny muszą być znane na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw, a uczniowie mogą się od nich odwołać. Stopnie mozna też poprawić przed końcem roku szkolnego podczas egzaminu sprawdzającego.

Opracowanie: agakar

Źródło/autorstwo: „Gazeta Wyborcza/Stołeczna”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij