Literacka Nagroda NIKE 2004

Od kilku lat w październiku odbywa się finał konkursu NIKE, mający wyłonić najlepszą książkę minionego roku. Zgodnie z regulaminem jury ocenia publikacje należące do różnych gatunków literackich (powieści, autobiografie, eseje, pamiętniki, tomiki poezji itp.). Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących i wyklucza opracowania oraz prace zbiorowe. W tym roku w finale znalazły się następujące książki: tomik poezji „Ja” Ewy Lipskiej, powieść „Gnój” Wojciecha Kuczoka, powieść „Tartak” Daniela Odiji, tom prozy „Tryby” Magdaleny Tulli, powieść „Finis Silesiae” Henryka Wańka, esej „Nowosielski” Mieczysława Porębskiego, a także tom prozy „Krzemieniec. Opowieść o rozsądku zwyciężonych” Ryszarda Przybylskiego. Wymienione pozycje zostały ocenione przez jury pod przewodnictwem prof. Marii Janion.

3 października w Teatrze Stanisławowskim w £azienkach Królewskich odbyła się uroczystość, podczas której Wojciech Kuczok odebrał statuetkę NIKE 2004. Dzięki powieści „Gnój” 32-letni pisarz dołączył do grona laureatów Nagrody – takich jak Czesław Miłosz czy Tadeusz Różewicz. Przedstawia ona obraz „normalnej” polskiej rodziny, w której nie ma miejsca na miłość i poczucie bezpieczeństwa. Jednym z głównych tematów poruszonych przez Kuczoka jest przejmująca samotność dziecka, doświadczającego przemocy we własnej rodzinie.

Na podstawie opowiadania „Diaboł” i powieści „Gnój” powstał scenariusz do filmu „Pręgi” Magdaleny Piekorz – filmu, który dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij