Rozbieżności w wymaganiach rekrutacyjnych

W związku z wprowadzeniem nowej formuły egzaminu maturalnego każda uczelnia określiła warunki rekrutacji na studia. Szkoły wyższe ustaliły własne wymagania. Tym sposobem na te same kierunki na różnych uczelniach obowiązują różne zasady przyjęć. Dzieje się tak w przypadku takich kierunków jak: marketing i zarządzanie, informatyka, archeologia. Przykładowo – aby dostać się na marketing i zarządzanie na Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie, należy oprócz matematyki, zdać maturę z fizyki lub chemii. Z kolei Warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na liście wymaganych przedmiotów umieszcza matematykę, a także geografię albo biologię.

Decyzje uczelni dotyczące warunków rekrutacji są suwerenne, zatem Ministerstwo Edukacji nie przewiduje interwencji w tej sprawie.