Przyjmowanie ze „względów społecznych”

Po tekstach prasowych „Gazety Wyborczej” o protekcji na Uniwersytecie Gdańskim Kancelaria Prezydenta wprowadziła zmianę do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym: tylko punkty zadecydują o indeksie.

Inicjatywa wyszła od rektorów: Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Franciszka Ziejki i Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Piotra Węgleńskiego.

Prof. Jerzy Woźniak, szef zespołu ds. ustawy o szkolnictwie wyższym przy Prezydencie RP, wniósł autopoprawkę do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którą pracują komisje sejmowe. Zgodnie z nią nie będzie już można przyjąć kogokolwiek z tzw. względów społecznych (np. pochodzenie z rodziny prawników).